Jak pielęgnować paznokcie w domu

Jak pielęgnować paznokcie w domu – poradnik dla początkujących

Piękne i zdrowe paznokcie to marzenie każdej kobiety. Często jednak codzienne życie, stres, niewłaściwa dieta i pielęgnacja mogą sprawić, że nasze paznokcie stają się osłabione, łamliwe i pozbawione blasku. Na szczęście możemy zadbać o swoje paznokcie w domu, niekoniecznie korzystając z usług salonów kosmetycznych. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować paznokcie we własnym domu, zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dbaniem o dłonie i paznokcie!

Regularne piłowanie paznokci

Piłowanie paznokci sprawia, że wyglądają one zdecydowanie bardziej estetycznie, niż wtedy, kiedy je po prostu przycinamy. Jest to kluczowy krok w pielęgnacji paznokci i powinien być zawsze pierwszym elementem manicure. Dopiero po jego wykonaniu przechodzimy do kolejnych kroków w pielęgnacji. Pamiętaj, że piłowanie powinno odbywać się wyłącznie na suchych paznokciach, unikając piłowania na wilgotno, co może prowadzić do łamania się paznokci. Aby uniknąć rozdwajania paznokci, należy piłować je w jednym kierunku trzymając pilnik prostopadle do paznokcia. W trakcie piłowania nie używaj zbyt dużej siły, aby uniknąć uszkodzenia płytki paznokcia.

Dbaj o skórki wokół paznokci

Skórki wokół paznokci to często zaniedbany obszar, który jednak wymaga sporo naszej uwagi. Unikaj zrywania lub obgryzania skórek, może to prowadzić do ich uszkodzenia i infekcji. Zamiast tego, po kąpieli delikatnie odsuwaj skórki za pomocą gumowego kopytka do paznokci, drewnianego patyczka do manicure lub specjalnych cążek do skórek. Pamiętaj, aby nie uszkodzić zdrowej skóry wokół paznokci. Istotne jest również nawilżanie oraz natłuszczanie tych okolic, stosując oliwę z oliwek lub specjalnie opracowane do tego preparaty pielęgnacyjne, jak oliwki do skórek i paznokci czy kremy do rąk.

Nawilżanie i masowanie dłoni

Nawilżenie dłoni i paznokci to kluczowy krok w pielęgnacji. Paznokcie, tak jak skóra na naszym ciele, potrzebują odpowiedniego nawilżenia, aby być zdrowe i elastyczne. Regularne stosowanie kremów do rąk i masowanie ich w skórę dłoni i paznokci pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji. Możesz także wypróbować specjalne olejki do paznokci. Wmasowywanie odżywczych produktów w paznokcie i ich otoczenie poprawi ich wygląd i kondycję. Pamiętaj, że nawilżenie powinno być regularne, szczególnie po kontakcie z wodą, aby zapobiegać przesuszeniu paznokci i skórek.

Odpowiednie odżywienie

Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie paznokci. Zapewnij swoim paznokciom odpowiednią dawkę witamin i minerałów poprzez zrównoważoną dietę. Witaminy takie jak A, C, E, biotyna, cynk i krzem są niezbędne dla zdrowych paznokci. Witamina A stymuluje wytwarzanie keratyny, kluczowego składnika budującego paznokcie i włosy. Orzechy, pestki dyni, słonecznika i migdały wspomagają naturalny wzrost paznokci, ponieważ zawierają cynk. Spożywaj produktów bogatych w białko, takie jak mięso, ryby, jaja, które są budulcem paznokci. Dodatkowo dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc odpowiednią ilość wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu i pielęgnować nawilżone paznokcie. Wspomagaj paznokcie również z zewnątrz, stosując odżywki do paznokci z witaminami A i E, odbudowująco-wzmacniające, które zawierają keratynę, krzem, wapń.