Depilacja woskiem — co powinnaś wiedzieć?

Depilacja woskiem cieszy się dużą popularnością. Tą metodą niechcianego owłosienia coraz chętniej pozbywają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Trudno temu się dziwić, skoro zabieg jest łatwy do samodzielnego przeprowadzenia zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domowym zaciszu, a jego efektami i gładkim ciałem można cieszyć się przez kilka tygodni. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na depilację woskiem?

Depilacja woskiem – Jak wygląda?

Depilacja woskiem to zabieg służący pozbyciu się z ciała zbędnego owłosienia. Wykonuje się go przy użyciu wosku zimnego lub ciepłego, w formie plastra naklejanego na skórę lub płynnej, gdzie aplikacja odbywa się za pomocą specjalnej szpatułki i naklejeniu na położony na skórę wosk fizelinowego paska. Zarówno plaster, jak i pasek fizelinowy jest szybko zrywany, jednym ruchem ręki, a wosk usuwa przyklejone do niego włoski. Najskuteczniej zabieg depilacji przebiega gdy te mają długość 2-3 mm – krótsze nie przykleją się dobrze do wosku, a usuwanie dłuższych może powodować większy ból. Jeśli więc na co dzień usuwasz je maszynka do golenia, odłóż golarkę na kilka dni i daj włoskom odpowiednio odrosnąć. Tą metodą można pozbyć się zbędnego owłosienia z każdej partii ciała. Dobierając odpowiedni wosk wydepilujesz brwi, wąsik, pachy, przedramiona, okolic bikini, nogi i plecy.

 

Depilacja woskiem – Jak zrobić?

Do zabiegu depilacji przygotuj się odpowiednio wcześniej. Dzień przed usuwaniem włosków zrób gruboziarnisty peeling skóry. Pozbędziesz się martwego naskórka, a sama depilacja przyniesie lepsze efekty. Jeśli z wosku korzystasz po raz pierwszy, zacznij od mniej wrażliwych na ból i łatwiej dostępnych miejsc, np. łydki. Przy wosku na ciepło podgrzej go i palikuj na skórę małymi pasami. W przypadku gotowych plastrów ogrzej je przez chwilę dłońmi. Wosk zawsze nakładaj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i dociśnij przyklejony do niego pasek dłonią, przesuwając ją w kierunku nakładania wosku. Chwyć pasek za jego koniec i zdecydowanym ruchem oderwij od skóry w kierunku pod włos. Resztki wosku usuń oliwką, a cały zabieg zakończ nałożeniem na skórę kosmetyku, który złagodzi podrażnienie.

Depilacja woskiem – Dla kogo?

Z depilacji woskiem może korzystać niemal każdy, kto jest odpowiednio wytrzymały na ból, jaki towarzyszy tym zabiegom. Trzeba jednak mieć na uwadze, że istnieje kilka przeciwwskazań do tej metody usuwania z ciała zbędnego owłosienia. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby cierpiące na żylaki i stany zapalne żył. Nie można go przeprowadzać również przy zakażeniach grzybiczych oraz bakteryjnych, a także przy stanach ropnych i zapalnych skóry. Przeciwwskazaniem do zabiegu są też rozszerzone naczynia włosowate, zapalenie mieszków włosowych, alergia na wosk i czas bezpośrednio po korzystaniu z kąpieli słonecznej oraz solarium. Depilacja woskiem jest natomiast zabiegiem, z którego mogą bezpiecznie korzystać kobiety w ciąży, o ile nie występują u nich wspomniane wcześniej przeciwwskazania.