Jak zadbać o skórę po depilacji – 5 porad

Moda na gładkie ciało nie przemija. W sezonie letnim, kiedy nosimy bardziej odkryte stroje, szczególnie dbamy o ten aspekt pielęgnacji urody. Istnieje wiele metod pozbywania się niechcianego owłosienia – spośród nich wybieramy tę jedną, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Aby długo cieszyć się efektami depilacji warto przedsięwziąć zabiegi, które zlikwidują stany zapalne, alergiczne bądź zredukują problem wrastających włosków. Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, jak zadbać o skórę po depilacji.

1. Odkażanie skóry po depilacji

Bezpośrednio po depilacji ciała woskiem, maszynką lub depilatorem elektrycznym na skórze pojawiają się mikrouszkodzenia. Ostrzem maszynki można się skaleczyć, a spod wyrwanego włoska czasami sączy się kropelka krwi. Takie miejsca są szczególnie narażone na wnikanie drobnoustrojów. Zainfekowanie niewielkiej ranki skutkuje stanem zapalnym lub pojawieniem się ropnia. Warto po zakończeniu usuwania owłosienia przetrzeć wybrany rejon ciała odkażającą wodą utlenioną lub innym łagodnym preparatem. Ważne, aby wybrany produkt nie zawierał alkoholu, gdyż może to jeszcze bardziej podrażnić i wysuszyć skórę.

2. Regularne nawilżanie skóry

Ogromną rolę w pielęgnacji ciała po depilacji odgrywa nawilżenie skóry. Doskonale do tego celu nadają się olejki wzbogacone łagodzącymi odczyny zapalne składnikami, takimi jak: alantoina, pantenol czy wyciągi roślinne. Świetnie sprawdza się olejek Moringa, który pomaga na podrażnienia skórne i wpływa na prawidłowe nawodnienie naskórka. W hurtowni kosmetycznej DyskontKosmetyczny.pl można nabyć balsamy, których formuła opracowana została specjalnie z myślą o pielęgnacji wydepilowanej skóry. Niektóre z kosmetyków oprócz nawilżenia przyczyniają się do opóźnienia odrastania usuniętych włosków. Dzięki takim preparatom możemy dłużej cieszyć się efektem gładkiej, wypielęgnowanej skóry.

3. Złuszczanie naskórka przed depilacją

Regularne stosowanie peelingów pozwala długo cieszyć się urodą gładkiej skóry. Jeśli konsekwentnie złuszczamy martwy naskórek, nasza skóra jest w stanie w pełni czerpać składniki odżywcze z kosmetyków, takich jak: kremy, olejki, balsamy. Doskonałym sposobem wspierającym działanie złuszczające jest masaż szorstką rękawicą Marokańską. Dodatkową zaletę tego zabiegu stanowi poprawa mikrokrążenia, dzięki czemu skóra wygląda jędrnie i promiennie. Pozbywanie się zrogowaciałej warstwy martwego naskórka zapewnia nam ochronę przed wrastaniem włosków. Nowy, wyrastający włos znacznie łatwiej przebije się przez miękką, oczyszczoną i dobrze nawilżoną skórę, dzięki czemu nie będzie powodował powstawania nieestetycznych zaczerwienień, charakterystycznych dla wrośniętego włoska.

4. Przeciwdziałanie objawom uczulenia po depilacji

Po depilacji chemicznej z użyciem kremów lub pianek może pojawić się pokrzywka lub inne objawy świadczące o wystąpieniu reakcji uczuleniowej. Aby im zapobiec, warto przed zabiegiem zrobić próbę uczuleniową. Jeśli jednak symptomy alergii wystąpią, pomocna może okazać się niewielka ilość maści z hydrokortyzonem.

5. Szczególna pielęgnacja po depilacji laserowej

Depilacja laserowa staje się coraz bardziej popularną metodą pozbywania się włosków na ciele. Warto pamiętać o zaleceniach pozabiegowych, które pozwolą uniknąć powikłań. Skóra poddana naświetlaniu laserem jest przez kilka dni szczególnie wrażliwa, dlatego do jej pielęgnacji przydadzą się łagodne mydła i preparaty aloesowe. Depilacja laserowa uwrażliwia ciało na promieniowanie UV, dlatego po zabiegu należy przez dwa tygodnie unikać wystawiania depilowanych miejsc na słońce.

6. Dobroczynna moc pielęgnacyjnych masek

W pielęgnacji podrażnionej po depilacji skóry z pewnością pomogą odżywcze i łagodzące maski. Można przygotować je, mieszając płatki owsiane z balsamem nawilżającym. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie maseczki kilkoma kroplami witaminy E. Świetnie sprawdzi się także nałożenie na wydepilowane obszary grubej warstwy naturalnego nierafinowanego masła shea.