Kosmetyki naturalne – jakie są ich zalety a jakie wady?

Kosmetyki naturalne – jakie są ich zalety a jakie wady?

Pielęgnacja urody w zgodzie z naturą stała się w ostatnich latach bardzo modna. Wiele firm oferuje kosmetyki organiczne i naturalne, które w swoich składach zawierają niemal wyłącznie produkty roślinne, zwierzęce lub mineralne występujące w przyrodzie. Ich użytkowanie może bardzo skutecznie poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Wiele produktów posiada certyfikaty świadczące o spełnieniu przez nie restrykcyjnych norm. Czy użytkowanie naturalnych kosmetyków to wyłącznie zalety? Co powinnaś wiedzieć o tych wyrobach, zanim zdecydujesz się na ich stosowanie?

Czym są kosmetyki naturalne?

Wprawdzie brak oficjalnej, prawnej definicji kosmetyku naturalnego, jednak umownie przyjęto pewien zbiór cech, jakimi powinien się wyróżniać taki produkt. Najważniejszą z nich jest skład. Wśród obecnych w kosmetykach naturalnych substancji powinny znajdować się wyłącznie lub niemal wyłącznie (m.in. 95% składu) surowce pochodzenia naturalnego, czyli roślinne, zwierzęce i mineralne. Dla określenia produktu kosmetycznego jako naturalny istotny jest także sposób pozyskiwania składników. Proces ten nie powinien naruszać równowagi naturalnych ekosystemów czy powodować krzywdy zwierząt. Opakowania kosmetyków naturalnych wykonane są z materiałów podlegających recyklingowi lub biodegradowalnych.

Dlaczego warto sięgnąć po naturalną pielęgnację?

Kosmetyki naturalne są doskonale przyswajalne przez skórę. Substancje czynne, które zawierają te produkty, często przypominają strukturą związki chemiczne występujące w organizmie. Do zalet kosmetyków organicznych można zaliczyć prosty skład. Nie znajdziesz w nim syntetycznych aromatów, konserwantów, barwników, środków spieniających i wielu substancji o dyskusyjnych pod względem zdrowotnym właściwościach. Produkty kosmetyczne pochodzenia naturalnego działają łagodnie, choć bardzo skutecznie, dlatego mogą je z powodzeniem stosować osoby w różnym wieku i właściciele skóry wrażliwej, skłonnej do alergii. Są bardzo bezpieczne w użytkowaniu, nie niszczą naturalnych mechanizmów ochronnych skóry i osłaniającej ją warstwy hydrolipidowej. Przy regularnym stosowaniu naturalnych produktów pielęgnacyjnych, możesz liczyć na głębokie przenikanie substancji aktywnych w głąb naskórka. Jeżeli troska o środowisko jest dla Ciebie ważną wartością, z pewnością docenisz fakt, że użytkowanie naturalnych kosmetyków jest bezpieczne dla przyrody. Jeżeli ich składniki dostaną się do wody lub gleby, nie spowodują zanieczyszczenia. Opakowania z biodegradowalnych lub podlegających recyklingowi materiałów nie przyczyniają się do zaśmiecania naszej Planety.

Czy naturalne kosmetyki mają jakieś wady?

Obok licznych zalet, jakimi cechują się kosmetyki organiczne, trzeba wspomnieć także o wadach wynikających z natury tych produktów. Wyroby kosmetyczne pochodzenia naturalnego nie zawierają sztucznych środków konserwujących, z tego względu mają krótki termin przydatności i mogą wymagać przechowywania w specjalnych warunkach. Mydła i szampony naturalne często mniej się pienią od tych zawierających syntetyczne dodatki. Wiele z naturalnych składników posiada swoisty, nie rzadko bardzo specyficzny zapach, który nie każdemu będzie odpowiadał. Warto pamiętać, że kosmetyki naturalne mimo łagodnego działania i łatwego przyswajania przez skórę, mogą u niektórych osób wywoływać alergię.