Czym jest masło shea i jak je stosować?

Czym jest masło shea i jak je stosować?

Jednym ze znanych naturalnych produktów kosmetycznych jest masło shea. Wielu producentów kosmetyków szczyci się dodatkiem tego składnika do receptur swoich wyrobów. Wszechstronne właściwości sprawiają, że masło shea stosowane samodzielnie jest niezwykle uniwersalnym i wydajnym kosmetykiem. Czym jest produkt otrzymywany z drzewa uznawanego przez rdzennych mieszkańców Afryki za święte? Czy warto dołączyć go do zbioru swoich kosmetyków pielęgnacyjnych?

Masło shea – czym jest?

Masło shea (karite, Galam) uzyskiwane jest z owoców Masłosza Parka, zwanego drzewem masłowym. Ta długowieczna roślina zaczyna owocować dopiero po 20-30 latach. Pojawiają się na niej wówczas okrągłe jagody, wewnątrz których znajdują się duże czerwonawe nasiona, wyróżniające się bardzo wysoką zawartością tłuszczu. To właśnie z nich pozyskiwane jest masło. Aby uzyskać kilogram masła, trzeba zużyć 15-20 kg owoców masłosza. Produkt występuje w dwóch postaciach – rafinowanej lub nierafinowanej – w zależności od sposobu pozyskiwania. Nierafinowane masło shea charakteryzuje się specyficznym, orzechowym zapachem oraz wysoką zawartością witamin. Część cennych składników znika w procesie rafinacji, jednak dzięki tej procedurze, produkt jest bardziej trwały.

Cenne składniki zawarte w maśle shea

Głównymi składnikami masła shea są tłuszcze w formie nasyconych i nienasyconych łańcuchów kwasów tłuszczowych. Charakterystyczną gęstą konsystencję produkt zawdzięcza obecności kwasów: oleinowego i stearynowego. Ponadto znajdują się w nim kwasy linolenowy i palmitynowy oraz polifenole. Do szczególnie cennych w pielęgnacji ciała polifenoli obecnych w maśle należą katechiny i pochodne kwasu cynamonowego. W obszarach, z których pochodzi, masło shea zwane jest „karite”, co w jednym z afrykańskich dialektów oznacza „życie”. Nazwa wyraża nie tylko długowieczność masłosza, lecz można również odnieść ją do bogactwa cennych dla zdrowia, życiodajnych witamin obecnych w maśle (witaminy E, A oraz F).

Jakie działanie pielęgnacyjne wykazuje masło shea?

Tłuszcz pochodzący z masłosza jest szczególnie cenny w pielęgnacji zniszczonej i przesuszonej cery. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym doskonale poprawia kondycję spierzchniętych ust. Pomimo dużej zawartości kwasów tłuszczowych świetnie sprawdza się także jako kosmetyk dla osób o tłustej i mieszanej cerze, gdyż ma działanie antybakteryjne i nie zatyka porów. Masło shea to kosmetyk przydatny w czasie opalania, ponieważ w jego skład wchodzą naturalne filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Wysoka zawartość witamin i silne właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że masło shea to znakomity produkt do pielęgnacji cery dojrzałej. Skutecznie zapobiega powstawaniu zmarszczek i stymuluje regenerację skóry. W czystym maśle występuje bardzo mało białek, dlatego jest to kosmetyk rzadko wywołujący reakcje alergiczne. Masło shea to niezwykle wszechstronny produkt. Można zastąpić nim zarówno krem do twarzy, jak i krem do rąk, balsam do ciała, olejek do opalania lub pomadkę ochronną.

INDIGO OMNIA - MASŁO SHEA 75 ML

Piękne włosy dzięki masłu shea

Masło shea sprzyja silnej regeneracji zniszczonych i przesuszonych włosów. Można używać je w charakterze maski lub dodawać do stosowanych na co dzień odżywek. Dzięki używaniu tego naturalnego produktu, kosmyki szybko odzyskują elastyczność i blask. Cenne masło doskonale wpływa także na skórę głowy, zapewniając stymulację i odżywienie cebulek włosowych. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i łagodzącym, masło kerite pomaga uporać się ze stanami zapalnymi oraz zlikwidować suchy łupież.

MASŁO SHEA NIERAFINOWANE 100%. POJEMNOŚĆ 200G