Mikrobiom skóry – czym jest i jak o niego dbać?

Mikrobiom skóry – czym jest i jak o niego dbać?

Jedną z najważniejszych funkcji skóry jest ochrona organizmu przed wtargnięciem czynników chorobotwórczych. Narząd ten zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych i bierze udział w wymianie gazowej. Zapewne spotkałaś się z określeniem „naturalna bariera ochronna skóry”. Mikrobiom stanowi istotną część owej bariery. Odpowiada za zdrowie i piękny wygląd cery.

Czym jest mikrobiom skóry?

Najprościej mikrobiom skóry można zdefiniować jako zbiór mikroorganizmów zasiedlających ten narząd. W jego skład wchodzą wirusy, bakterie, grzyby oraz roztocza, które żyją w równowadze i zabezpieczają organizm przed inwazją czynników chorobotwórczych. Mikrobiom jest cechą indywidualną i niepowtarzalną, jak linie papilarne. Każdy człowiek posiada swój unikalny zbiór żyjących na skórze mikroorganizmów, którego specyfika zależy m.in. od stylu życia, środowiska oraz predyspozycji genetycznych. Mikrobiom zasiedla skórę człowieka już od momentu porodu.

Jaka jest rola mikrobiomu zasiedlającego skórę?

Mikroorganizmy żyjące na skórze zabezpieczają organizm przed wniknięciem patogenów. Obecność mikrobiomu zapewnia zdrowy wygląd cerze i jej dobrą kondycję, bierze udział w utrzymaniu optymalnego pH a także w procesach złuszczania oraz odnowy naskórka. Dobry stan mikrobiomu przejawia się w jego różnorodności. Mikroflora bakteryjna skóry uczestniczy w przemianach metabolicznych i wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego. Gdy mikrobiom skóry jest osłabiony, może skutkować to zwiększeniem wrażliwości cery, skłonnością do podrażnień i zaczerwienień a nawet alergii.

Jakie czynniki szkodzą mikrobiomowi skóry?

Jeśli chorujesz, zmianie ulega skład Twojego mikrobiomu, co zaburza jego równowagę. Z czasem jest on w stanie powrócić do normy. Na zachorowanie często nie masz wpływu, jednak czynnikami zaburzającymi funkcjonowanie mikrobiomu skóry są nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Występujące w nich substancje anybakteryjne niszczą nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, lecz także te pożyteczne. Szkodliwe dla mikroorganizmów zasiedlających skórę są środki myjące o silnym działaniu, zawierające SLS i SLES. Powodują one wyjałowienie skóry i pozbawiają ją naturalnej ochrony. Jeżeli często stosujesz tego rodzaju kosmetyki, dobre dla organizmu mikroby zasiedlające skórę mają trudność, by się skutecznie zregenerować. Promienie UV zabija mikroorganizmy, dlatego nadmierne korzystanie z opalania niesie poważne konsekwencje dla kondycji skóry. Tryb życia ma ogromny wpływ na stan mikrobiomu. Palenie papierosów, zła dieta i brak aktywności fizycznej są niekorzystne dla mikroflory zamieszkującej Twoją skórę.

Jak można dbać o prawidłowy mikrobiom skóry?

Jeżeli chcesz zadbać o dobry stan i różnorodność mikrobiomu skóry, zwróć uwagę na kosmetyki, których używasz na co dzień. Wybieraj produkty o łagodnym działaniu, których odczyn jest lekko kwaśny. Naturalne kosmetyki o prostym składzie, nie zawierające środków konserwujących i sztucznych barwników są przyjazne dla mikroflory żyjącej na powierzchni skóry. Nie bez znaczenia jest także styl życia. Aby utrzymać zdrowy mikrobiom skóry, zrezygnuj z używek, zacznij więcej się ruszać i zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę. Podczas kontaktu ze słońcem zawsze stosuj kosmetyki z filtrami UV.

ZIAJA GOLDANSKIN GLICERYNOWE MYDŁO DO CIAŁA 300ML