Jak sobie radzić z pękającymi paznokciami?

Niestety, ale pękające paznokcie to problem, który dotyka coraz to większą liczbę osób, a to niezależnie od wieku. Istnieją jednak skuteczne metody, które pozwalają na wzmocnienie i ochronę płytki paznokcia. Dlatego sprawdźmy, jak radzić sobie z tym uciążliwym zjawiskiem i cieszyć się zdrowymi, mocnymi paznokciami. Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakie są przyczyny pękających paznokci

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z danym problemem, to koniecznie musisz znać jego przyczyny. A zatem pękające paznokcie mogą być wynikiem wielu czynników. Do najczęstszych powodów tego zjawiska zalicza się: niedobór witamin i minerałów, częsty kontakt z wodą, a także stosowanie silnych detergentów lub genetyczne predyspozycje. Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że paznokcie odzwierciedlają ogólny stan naszego zdrowia i niekiedy są objawem choroby.

Jak poprawić kondycję paznokci?

Postaw na właściwą dietę

Paznokcie, podobnie jak włosy i skóra, potrzebują to prawidłowego wzrostu i dobrej kondycji odpowiednich składników odżywczych. Dlatego też postaraj się zadbać o dietę bogatą w białko, cynk, żelazo, biotynę oraz witaminy z grupy B. W razie potrzeby warto też sięgnąć po suplementy diety, które wspomagającą ogólną kondycję włosów oraz paznokci.

Stawiaj na ochronę przed szkodliwymi czynnikami

Jeśli Twoja praca czy codzienne obowiązki związane są z częstym kontaktem z wodą lub mocnymi chemikaliami, pamiętaj o noszeniu rękawiczek, które skutecznie ochronią dłonie. Warto też stawiać na sprawdzone lakiery do paznokci oraz zawsze pamiętać o stosowaniu odpowiedniej bazy podczas wykonywania manicure. Skutecznym sposobem są także odżywki do paznokci, które powodują ich wzmocnienie.

Odpowiednie nawilżanie i pielęgnacja

Delikatna skóra dłoni oraz paznokcie potrzebują dobrego nawilżenia. A zatem warto zainwestować w dobrej jakości kremy do rąk. Najlepiej takie z ceramidami, witaminą E i naturalnymi olejkami. Regularnie stosuj też olejek do skórek, musisz go wmasować w płytkę paznokcia. Można również robić kąpiele olejowe dla dłoni, które głęboko nawilżają i regenerują.

Stawiaj na profesjonalne zabiegi

Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych przez Ciebie efektów, to w takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów oferowanych w różnych salonach kosmetycznych. Parafinowe kąpiele, zabiegi z użyciem keratyny czy specjalistyczne odżywki mogą przynieść szybkie i trwałe efekty. Sprawdzonym sposobem jest też manicure japoński, jaki można wykonać nawet w domowych warunkach.

Podsumowanie

Pękające paznokcie nie muszą być nieustającym problemem, który towarzyszy Ci przez długi czas. Dzięki właściwej pielęgnacji, odpowiedniej diecie i unikaniu szkodliwych czynników możesz cieszyć się mocnymi i zdrowymi paznokciami. Pamiętaj zatem, że niezwykle ważne jest systematyczne dbanie o dłonie i paznokcie oraz reagowanie na pierwsze symptomy osłabienia. Wspomaganie się profesjonalnymi zabiegami może dodatkowo przyspieszyć proces regeneracji. Nie zapominaj o tym! W ten sposób pochwalić się pięknymi dłońmi!