Analiza składu kosmetyków – jak sprawdzać i które wybierać?

Kosmetyki, których na co dzień używasz do upiększania i pielęgnacji, mają istotny wpływ nie tylko na Twój wygląd, lecz także na zdrowie. Substancje, jakie aplikujesz na swoją skórę, przenikają do krwiobiegu i oddziałują na cały organizm. Często kosmetyki w opakowaniach sugerujących ich naturalne pochodzenie zawierają sporo szkodliwej chemii. Aby odróżnić wartościowe i przyjazne dla zdrowia produkty, powinnaś zwracać uwagę na ich skład. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci świadomie wybierać najlepsze dla Ciebie kosmetyki. 

Gdzie znaleźć informacje o składzie kosmetyków?

Często zdarza się, że na kosmetykach brak polskojęzycznej analizy składu. Aby znaleźć informację o tym, z czego został wykonany dany produkt, poszukaj na opakowaniu skrótu INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingridients) lub napisu „ingridients”. W ten sposób odnajdziesz miejsce, w którym wyliczone zostały składniki kosmetyku. Na liście część substancji będzie miała angielskie, a część łacińskie nazwy. Po łacinie napisane będą nazwy roślin, natomiast po angielsku – związków chemicznych. To bardzo przydatna informacja dotycząca analizy składu kosmetyku. Łatwo możesz zweryfikować, czy produkt reklamowany jako zawierający naturalne składniki roślinne rzeczywiście został z nich wykonany.

BOROWINA DO STÓP BINGOSPA 135 G

Kolejność składników w kosmetykach ma znaczenie

Kolejność substancji na liście przedstawiającej analizę składu kosmetyków ma istotne znaczenie. Składniki zawsze są wyliczone w kolejności malejącej. Najwięcej jest produktu, który został wymieniony jako pierwszy. Warto wiedzieć, że wszystkie substancje, których stężenie nie przekracza 1% mogą zostać wymienione w dowolnej kolejności między sobą.

BINGOSPA KONCENTRAT CYNAMONOWO-KOFEINOWY 250G

Oznaczenia certyfikatów, które warto znać

Najkorzystniejsze dla zdrowia są kosmetyki składające się w głównej mierze z naturalnych substancji. Nie musisz czytać szczegółowej analizy składu, by przekonać się o wysokiej jakości produktu kosmetycznego i jego braku szkodliwości. Wystarczy, że sprawdzisz czy kosmetyk oznaczony jest jednym z certyfikatów świadczących o jego naturalnym lub organicznym pochodzeniu. Najbardziej znanym jest certyfikat ECOCERT. Aby kosmetyk został zaklasyfikowany do naturalnych wg tego certyfikatu, musi składać się przynajmniej w 95% z substancji pochodzenia naturalnego, minimum 50% z nich powinno pochodzić z upraw ekologicznych, a minimum 10% z naturalnych upraw ekologicznych. Produkty oznaczone certyfikatem ECOCERT nie mogą zawierać GMO. Inne wartościowe certyfikaty, które są przyznawane kosmetykom, to np. ICEA, BDIH, NATURE lub SOIL ASSOCIATION. Jeżeli znajdziesz ich oznaczenia na danym produkcie kosmetycznym, możesz być pewna, że spełnia on bardzo wysokie standardy jakościowe.

Na jakie substancje w kosmetykach powinnaś uważać?

Wśród składników kosmetyków mogą pojawić się substancje, których powinnaś unikać ze względu na ich szkodliwość dla organizmu. Parabeny są konserwantami, które zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego. SLS i SLES to skróty oznaczające detergenty, które mają negatywny wpływ na skórę i włosy. Prowadzą do przesuszania cery, łojotoku, egzem, wypadania włosów, a po wniknięciu do organizmu odkładają się w tkankach. Oleje mineralne są w kosmetykach traktowane jako tani wypełniacz. Nie mają żadnych właściwości odżywczych, natomiast powodują zapychanie porów skórnych i powstawanie zaskórniaków. Do groźnych substancji należy formaldehyd, który podejrzany jest o działanie karcynogenne. 

Sprawdzanie składów kosmetyków pozwoli Ci świadomie wybierać te najlepsze dla Twojego zdrowia i urody. Wśród produktów dostępnych w hurtowni kosmetycznej DyskontKosmetyczny.pl znajdziesz wiele wartościowych produktów, które wyróżniają się najwyższymi standardami jakości.