Jak zrobić domowe mydło?

Samodzielne wykonywanie kosmetyków pozwala nie tylko uzyskać unikalne produkty, lecz również mieć pełną kontrolę nad ich składem. Podjęcie się tego zadania może przynieść Ci wiele satysfakcji. Przykładem kosmetyku, który z powodzeniem możesz wykonać w warunkach domowych jest mydło. Aby tego dokonać wcale nie musisz być chemikiem uzbrojonym w specjalistyczne narzędzia laboratoryjne. Jednak z pewnością przyda Ci się nieco wiedzy chemicznej. Własnoręcznie zrobione mydło może być doskonałym pomysłem na prezenty dla bliskich. Domowe mydło ma prosty skład, dlatego robiąc je ograniczysz udział nadmiaru chemikaliów w Twoim codziennym życiu. Jeżeli chcesz spróbować wykonać samodzielnie prawdziwe mydło, proponujemy Ci zrobić je metodą „na zimno”, gdyż pozwala ona zachować maksimum pielęgnacyjnych właściwości użytych do produkcji olejów.

Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?

Aby wykonać samodzielnie domowe mydło będziesz potrzebować kilku akcesoriów, z których większość z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Oto one:

 • garnek ze stali nierdzewnej
 • szklany słoik
 • termometr kuchenny
 • dość dokładna waga
 • mikser lub blender
 • pojemniki w których odmierzysz składniki
 • forma (np. forma silikonowa na kostki lodu, plastikowy pojemnik, ważne, by nie była to forma metalowa)
 • folia
 • rękawiczki gumowe
 • plastikowe gogle ochronne
 • szklanka
 • plastikowa długa łyżka lub bagietka laboratoryjna

Pamiętaj, by naczyń używanych do produkcji mydła nie wykorzystywać w innych celach. Szczególnie dotyczy to przedmiotów, które miały kontakt z ługiem.

Składniki do sporządzenia mydła w domu

Istnieje wiele receptur opracowanych dla domowej produkcji mydła. Gdy nabierzesz doświadczenia, możesz także stworzyć własne. Aby otrzymać mydło musisz zmieszać wodorotlenek (np. NaOH) z tłuszczem. Między tymi związkami chemicznymi zachodzi proces saponifikacji, czyli zmydlenia. Aby dobrać odpowiednie proporcje ilości tłuszczu, ługu i fazy wodnej najlepiej skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów. Samodzielne ich wyliczanie jest dość pracochłonne. Do przygotowania mydła będziesz potrzebować:

 • tłuszczu lub mieszanki olejków (dobrej jakości oleje roślinne znajdziesz w hurtowni kosmetycznej)
 • wodorotlenku sodu przeznaczonego do wyrobu mydła
 • wody demineralizowanej (to ważne – nie używaj wody z kranu)
 • olejków eterycznych
 • barwników (opcjonalnie)
 • dodatków dekoracyjnych, np. płatków kwiatów, suszonej skórki pomarańczowej

Pamiętaj, że właściwości pielęgnacyjne Twojego domowego mydła będą w dużej mierze zależały od olejków, których użyjesz do jego produkcji. Postaw na oleje nierafinowane, tłoczone na zimno, których duży wybór znajdziesz w hurtowni kosmetycznej Dyskontkosmetyczny.pl. Znakomicie sprawdzi się olej kokosowy, masło shea czy masło kakaowe oraz dobrej jakości oliwa. Aby Twoje mydło pozostawiało na skórze piękny zapach, dodaj do niego kilka kropli olejku eterycznego, np. różanego.

OLEJ KOKOSOWY - NIERAFINOWANY ECOCERTYFIKAT 100 G

OLEJ Z AWOKADO 100% 100 ML

NATUR PLANET OLEJ MACADAMIA 100 ML

Przygotowanie fazy wodnej i tłuszczowej

Na wadze ustaw szklany lub plastikowy pojemnik i starannie odmierz ług. Uważaj, by granulki nie rozsypały się, gdyż masz do czynienia z silnie żrącą substancją. Do drugiego naczynia wlej odpowiednią objętość wody zdemineralizowanej. Naczynie, do którego wlewasz wodę powinno być żaroodporne, gdyż mieszanina wody z wodorotlenkiem sodu silnie się rozgrzeje. Pamiętaj by zawsze wsypywać wodorotlenek do wody. Po przesypaniu granulek ługu, wymieszaj roztwór używając plastikowej łyżki lub szklanej bagietki. Czynność tę wykonuj w dobrze wentylowanym miejscu i uważaj, by nie wdychać oparów. Po rozpuszczeniu wodorotlenku, odstaw roztwór do ostygnięcia. Powinien uzyskać temperaturę 40 stopni. Podczas stygnięcia fazy wodnej, możesz zająć się częścią tłuszczową. Podgrzej przygotowane olejki do temperatury ok. 40 stopni. Jeżeli używasz tłuszczu w postaci stałej, poczekaj aż się rozpuści a następnie, jeśli zajdzie potrzeba, ostudź.

Mieszanie faz i dodatki

Gdy fazy tłuszczowa i wodna osiągną zbliżoną temperaturę, około 40 stopni Celsjusza, możesz przystąpić do ich połączenia. Mieszając długą plastikową łyżką powoli, cienkim strumykiem wlewaj fazę wodną do tłuszczowej. Pamiętaj – nigdy odwrotnie. Następnie uruchom blender i ostrożnie, równomiernie kontynuuj mieszanie. Uważaj, by zawartość naczynia nie pryskała, gdyż jest silnie żrąca. Podczas blendowania mieszanina zacznie stopniowo gęstnieć. Jeżeli chcesz dodać barwniki, to należy zrobić to właśnie w tym momencie. Gdy masa mydlana uzyska konsystencję gęstego budyniu, możesz wyłączyć blender.

Przelanie do formy i leżakowanie

Gdy zakończysz mieszanie masy mydlanej, możesz przelać ją do formy. Pamiętaj, by nie używać do tego procesu foremek metalowych. Najbardziej odpowiednie będą silikonowe lub plastikowe. Po umieszczeniu zgęstniałej mieszaniny w formach masz możliwość posypania jej dekoracyjnymi suszonymi kwiatami lub owocami. Na koniec owiń powierzchnię mydła cienką folią spożywczą ( nie aluminiową) i zabezpiecz całość ręcznikiem, bądź kocem. Po upływie doby wyjmij mydło z formy. Użyj rękawiczek, gdyż może być jeszcze żrące. Jeśli ukształtowałaś mydło w blok, teraz jest dobry moment, by pokroić je na mniejsze kostki. Kawałki świeżego mydła ułóż na płaskiej powierzchni podścielonej papierem pergaminowym. Zabezpiecz je przed zakurzeniem, jednocześnie zadbaj o dobrą wentylację między poszczególnymi kawałkami. Tak zabezpieczone mydło odstaw w suche, przewiewne miejsce do leżakowania. W miarę upływu czasu Twoje mydło będzie nabierało właściwości pielęgnacyjnych. Po upływie przynajmniej miesiąca mydło stanie się gotowe do użycia. Młode mydło działa dość silnie i podrażnia wrażliwą skórę, dlatego lepiej pozwolić mu dojrzewać jeszcze przez kilka tygodni. Kostki mogą leżakować nawet rok. W trakcie tego procesu sprawdzaj ich odczyn papierkiem lakmusowym. Kiedy mydło obniży pH do 7-10 możesz bezpiecznie zacząć go używać i cieszyć się pełnią jego dobroczynnego wpływu na Twoją skórę.